Napísali o mne

Ak je hudba jedným z tvojich koníčkov, medzi gitarami Klema nájdeš to „pravé orechové“. Ručne vyrábané gitary Black line sú určené pre hráčov, ktorí dokážu oceniť ich kvalitu, krásu, neopakovateľný zvuk, prepracované detaily a osobitosť.

StartitupOdkaz na celý článok

Chce sa vaše dieťa učiť hrať na akustickej gitare? Ak ste vysadený na kvalitu, nemusíte rovno siahnuť po svetovej značke. Vo svojej cenovej kategórii dobre obstoja aj tie slovenské gitary.

týždeň.skOdkaz na celý článok

Martin Klema reprezentuje mladú, porevolučnú generáciu staviteľov gitár, ktorí už na vlastnej koži nespoznali prekážky podobného druhu. Ako to vyzerá a kam až to vedie, keď minulosťoou nezaťažený človek poháňaný mladíckym sebavedomím a minimálnym aerodynemickým odporom napreduje priamo za svojim cieľom?

www.muzikus.czOdkaz na celý článok

Referencie od zákazníkov

Vlastním viacero gitár, vrátane dvoch fakt skvelých akustík (jazzový archtop nemeckej výroby a Dreadnought slovenskej výroby). Hranie na nich mi hovorilo, že si asi celkom neviem predstaviť, aby akustická gitara hrala lepšie a plnšie (napriek tomu, že si po predajniach človek často vezme do rúk aj gitary rôznych prémiových značiek). Moju predstavu mi “zrušili” kamaráti, ktorí vlastnia gitary od pána Martina Klemu. Keď som si na nich zahral, bol som unesený. Rozhodnutie si dať vyrobiť gitaru vo mne zrelo dlhšie, no napokon som do toho šiel s tým, že tomu predchádzala dlhšia heuristika materiálov a ich kombinácií. Po skvelom telefonickom rozhovore s pánom Klemom, ktorý mi s trpezlivosťou a zanietením vysvetľoval rôzne špecifikácie driev a tvarov tiel, som sa rozhodol pre veľké jumbo v kombinácii smrek – orech. Bolo to koncom jesene 2022. V marci bola gitara hotová. Keď som si po ňu prišiel, tak sa mi veľmi páčila poctivosť a láska aká sálala z prístupu pána Klemu a jeho manželky, ktorí vedú dielňu spolu. Už samotná dielňa mala atmosféru poctivého remesla a keď som videl v stojane svoju gitaru, tak mi jednoducho vyčarila úsmev na tvári. Je skvelá. Veci uchopujeme primárne očami, preto musím napísať, že vyzerá skutočne impozantne, a to aj napriek tomu, že som si ju dal urobiť vo vyhotovení s otvorenými pórmi (vysoký lesk je možno na pohľad reprezentatívnejší, ale na tom mi až tak nezáležalo). Na margo dotyku spomeniem jedine to, že mám rád ten saténový finiš, ale to je individuálna vec. Dielenské spracovanie gitary je veľmi precízne a čisté, gitara je precízne nastavená. Zvuk (dôležitá kategória pre hudobný nástroj :):) Zvuk gitary je “veľký”, podobne ako jej telo. Je veľmi pekne vyvážený, plný  a vynikne každý tón, a to nie len tie basové či výškové. Gitara krásne reaguje, zvuk je jasný, čitateľný a orech má neskutočný sustain. Čítal som viacero článkov typu “Jumbo vs. Dreadnought”, s ktorých vyplynulo, že jumbo je viac súce pre dynamickejší akordový doprovod kvôli veľkosti tela a objemu vzduchu. Hmmm….na tomto jumbe hrám v pohode aj štýlom fingerpicking, púšťam sa aj do jazzovejších a bossa akordov  a je ho úžasne počuť. Pri hre máte pocit, že zvuk vychádza “zovšadiaľ”. Spomeniem tiež pragmatický pomer ceny a kvality, je to úžasné.
Na záver musím dielňu a gitary od pána Martina Klemu jedine odporúčať. Veľká vďaka za skvelý nástroj.

Miki z Košíczákazník

Bolo mi cťou spoznať Martina a jeho pani manželku v ich dielni. Po prvýkrát som prišiel s prosbou o servis gitary, ktorú som si kúpil na inzerát. Ukázalo sa, že predchádzajúci majiteľ sa o ňu vzorne staral a je predpoklad, že mi ešte dlho poslúži. Gitara má krásny akustický zvuk a so snímačom LR Bagg vyčaríte z nej kúzelné tóny. Nedávno som ich navštívil s prosbou o servis gitary GODIN a opäť som sa stretol s veľkou ochotou. Podotýkam, že servis obidvoch gitár mi urobili na počkanie. Hlboko sa skláňam nad majstrovstvom tejto rodinnej firmy a nad ich prístupom k zákazníkovi. Po chvíli som cítil, ako keby sme sa poznali dlho, alebo boli rodinní priatelia. Vedel by som sa s nimi rozprávať celé hodiny o gitarách, o hudbe, o živote. Sú úprimní, skromní a pokorní.

Veľa zdravia a teším sa, že niekedy sa opäť stretneme.

Jozef z Liptovazákazník

Píšem tuto recenziu ako dlhoročný zákazník. Myslím, že už to bude aj viac ako 10 rokov, odkedy som prvýkrát vstúpil do dielne Martina Klemu. Aj keď dnes už máme priateľský vzťah, výnimočné je, že jeho prístup ku mne ako k zákazníkovi bol rovnaký pri prvom stretnutí a je rovnaký aj dnes. Prístup plný ľudskosti, pokory, pokoja, záujmu, perfekcionizmu…cítiť, že svoju prácu robí s láskou a keďže mu v dielni pomáha aj manželka, naozaj tam cítiť rodinnú atmosféru. Ako učiteľ gitary som mal možnosť zahrať si na mnohých nástrojoch. Gitary Klema určite patria pre mňa k top akustickým nástrojom a už 5 rokov som šťastným majiteľom jednej z nich. O tejto kvalite a prístupe sa už presvedčilo veľa mojich známych. Pamätám si, ako som išiel k Martinovi s kamarátom, ktorý mi po ceste hovoril: “Neverím, že budem počuť nejaký rozdiel medzi mojou gitarou a tými čo tam budú…” Dopadlo to tak, že si jednu dal vyrobiť. 🙂

Hudobniny sú plné gitár, nájdu sa tam aj dobré kúsky. Kto však túži mať jedinečný originál, na pozadí ktorého stojí príbeh plný ľudskosti a profesionality, určite odporúčam každému vyskúšať gitary Klema.

Peter S.zákazník

S kytarami pana Klemy jsem se setkal poprvé před několika lety u jednoho známého na Slovensku, který jich má od pana Klemy 5. Byl jsem nadšen jejich vzhledem, zpracováním, ale hlavně úžasným zvukem. Jedna lepší než druhá, těžko bych volil pouze jednu z nich. Do této doby jsem měl možnost hrát celkově na více jak 10 Klemových nástrojů.
V oboru pracuji více jak 30 let, z toho téměř dvacet v Kanadě a USA, kde jsem měl to štěstí pracovat pro jedny z nejlepších muzikantů Severní Ameriky, hlavně v oblasti klasické hudby a jazzu. Pracoval jsem doslova na stovkách těch nejúžasnějších nástrojů, vintage kytar, smyčcových nástrojů ve svém obchodě nedaleko Toronta, kde jsem měl i dílnu. Díky tomu jsem měl možnost detailně prohlížet a zkoumat stovky špičkových kytar – a že jich v Americe a Kanadě je.
Kytary pana Klemy a jeho ženy patří svým zpracováním a hlavně zvukem k tomu nejlepšímu, co jsem po návratu do Čech viděl a na co jsem hrál, a co směle obstojí i v porovnání s prací špičkových světových kytarářů.
Připčtu-li k tomu úžasný lidský a profesionální přístup manželů Klemových, nelze jinak, než doporučit návštěvu v jejich dílně na Slovensku.

Velký dík za kytaru pro Jacoba a mnoho dalších.

Karel R.zákazník

Při hledání nové kytary jsme měli velké  štěstí, že jsme ” zabloudili ” do Dubnice a mohli navštívit dílnu pana Martina Klemy. Byl to pro nás  úžasný zážitek.  Mohli jsme si projít výrobu, “oťukat ” si připravené dřevo, slepené  korpusy a otestovat už hotové kytary. Byli jsme nadšeni.  Předtím tím jsme  dlouho hledali a zkoušeli hodně kytar, včetně mnoha renomovaných značek,  ale kytary pana a paní Klemových nás ohromily. Poměr cena / zvuk / top kvalita zpracování je neskutečný.  Vybrali jsme  malé jumbo z palisandru s horní deskou z alpského smrku a vysledek předčil naše očekávání.  Kytara je perfektně zpracovaná, má krásný plný zvuk, dlouhý sustain a velmi příjemný dohmat. K tomu je třeba zmínit  nadstandartně vstřícný a profesionální přístup pána a paní Klemových a nezbývá než říci:  Moc Vám děkujeme a doporučujeme !!!

Petr a Janazákazník

ána Klemu som spoznal pred viac ako dvadsiatimi rokmi. Už vtedy som sa dopočul, že vyrába kvalitné gitary a tak som po jednej zatúžil. Vtedy som však u neho kúpil inú gitaru značky Yamaha, lebo bola lacnejšia a môj rozpočet na gitaru od p. Klemu nepostačoval. Túto gitaru tam nechal predať iný zákazník, ktorý si kúpil gitaru od p. Klemu. Ale túžba vo mne ostala. Až teraz po dvadsiatich rokoch sa na mňa usmialo šťastie. Dobrí ľudia, ktorí si myslia že moja služba uctievania má zmysel, sa rozhodli mi pomôcť s kúpou novej gitary. A tak som vymenil Yamahu za gitaru od p. Klemu. O kvalite nástroja ani netreba debatovať. Krásny na pohľad a ešte  krajší zvonivý zvuk. Iné som ani nečakal. Do detailov všetko prepracované. Ale čo chcem vyzdvihnúť, okrem úžasných šikovných rúk manželov Klemovcov, ktorými s láskou oživujú tieto nástroje, je to ich prístup k práci a k zákazníkovi. Vždy pohotoví a ochotní reagovať, vysvetľovať a to všetko s veľkou láskavosťou a trpezlivosťou. Sú to úžasní ľudia. P. Klemová mi toľko poukazovala priamo vo výrobni a povysvetlovala, že by som už snáď mohol začať vyrábať gitary i ja sám. Len či by som mal také šikovné ruky ako manželia Klemovci to teda neviem. A priznám sa, veru pri pohľade na ich prácu ma i napadlo, že aké by bolo perfektné pracovať s nimi a prinášať takisto radosť ľuďom ako to robia oni.
A tak vám chcem veľmi pekne poďakovať za vašu ochotu, ústretovosť, trpezlivosť a láskavosť, ktorú ste mi preukazovali drahí manželia Klemovci. Tých šesť mesiacov čakania bolo nádherných. Lebo ako niekto povedal, na dobré si sa oplatí počkať.

Karol z Dubnicezákazník


    Súhlasím so zverejňením mojej referencie na webstránke www.klemaguitars.eu

    captcha