Martin Klema

výrobca gitár

Dubnica nad Váhom

0905 584 586

martin.klema@gmail.com

Narodil som sa roku 1976 v Ilave. S gitarou som sa prvý krát stretol v mojich 6 rokoch. Pôvodne som mal ísť na akordeón a moja sestra na gitaru. Ako prvú sme mali doma práve gitaru a ja som sa do nej zamiloval na prvý pohľad. A bolo rozhodnuté.. išiel som aj ja na gitaru.

Výrobu gitár som študoval v Luboch u Chebu u majstra Pavla Junga, člena Českého kruhu majstrov husliarov a gitarárov.

S výrobou akustických gitár som začal na prahu nového milénia, bez akýchkoľvek pochybností alebo plánu B. Od tých čias už moje nástroje vlastnia stovky spokojných gitaristov na Slovensku i v zahraničí.

História
  • 2005Martin Klema sa v rámci svojej firmy sústreďuje výhradne na výrobu celomasívnych gitár. Popri tom príležitostne cestuje do Číny, kde dohliada na kvalitu sériovo vyrábaných gitár určených pre komerčný trh. Ešte netuší, že tieto skúsenosti neskôr zúročí aj pri výrobe pôvodnej série Klema White Line.
  • 1997 Prvá účasť na hudobnom veľtrhu vo Frankfurte. Roku 2000 sa výroba sťahuje do statku v Kameničanoch a firma sa rozrastá o prvého interného zamestnanca. Je ním doterajší spolupracovník Braňo Paulen. Mesačná produkcia sa pohybuje v rozmedzí 3-5 gitár.
  • 1995Po skončení školy zostáva pracovať v Chebe, kde sa podieľa na sériovej výrobe huslí, následne sa vracia na Slovensko a pracuje vo firme PetSlov, kde pomáha pri výrobe cimbalov. Roku 1996 zakladá vlastnú „jednočlennú“ firmu na opravu a výrobu gitár značky Klema
  • 1990Namiesto plánovaného žilinského konzervatória, ktoré v danom roku neotvára gitarový ročník, začína študovať stavbu gitár v Luboch u Chebu (1990 – 1995). Roku 1991 vzniká jeho prvá vlastnoručne vyrobená gitara.
  • 1976Martin Klema (*23. X. 1976, Ilava, Československo). Otec profesiou veterinár, mama ekonómka. Ako 6-ročný začína navštevovať hodiny gitary. Po skončení základnej školy chce v štúdiu gitary pokračovať.