Čerešňa

Nikdy som si nemyslel, že budem vyrábať gitary s čerešne. Vedel som, že čerešňa „Cherry“ sa používa, dokonca jeden výrobca semiakustických gitár má vlastný sad, ale nevenoval som jej pozornosť. Ako sa stáva, na tento výnimočný materiál som narazil úplnou náhodou. Na dvore sme mali krásnu čerešnu, bola však už príliš veľká a keď ma sused poprosil, či by sa s tým nedalo niečo robiť, s ťažkým srdcom som ju musel zrezať. Z kmeňa som nechal narezať dosky a zabudol na ňu. Po mnohých rokoch, už neviem či sedem, osem, som z nej vyrobil gitaru. Zostal som ohromený. Basy, stredy, výšky a ten teplý charakter zvuku! Jednoznačne patrí medzi top materiály, ktoré však nestoja majland.

Orech

V našom európskom pásme je nám orech  veľmi známy a zvlášť, ako napríklad čerešne, poznáme jeho plody. Ale už menej vieme, že v celosvetovom merítku je to vzácny materiál. Výrobcovia používajú najčastejšie viac rozšírený orech africký – Ovangol, ale pri všetkej úcte k Ovangolu, náš orech je oveľa krajší. Milujem ten pocit, keď ideme k ľuďom, ktorí majú v šope alebo v kôlni prastarý orech, ktorý zrezal ešte ich dávno nebohý dedo a je krásny. Oni z ním nevedia čo robiť, keďže je jednoducho iná doba, ale ja viem celkom presne čo z ním mám robiť. Gitary pre Vás.

Jaseň

Po zvukovej stránke je vyhľadávaný pre jeho sustain. Ja ho však mám rád aj pre iné vlastnosti. Tvrdý materiál s jasným tónom a všeobecne výbornými zvukovými vlastnosťami, ktorý ale nie je vo väčšine zaujímavý kresbou. Ja však mám snáď ten najkrajší jaseň na svete a tým pádom sa môžete stať majiteľom unikátnej gitary. Moje zásoby však nie sú nevyčerpatelné a obávam sa, že tak nádherný jaseň už viac nezoženiem a časom sa s ponuky vytratí.

Mahagón

Narozšírenajší materiál na stavbu akustických gitár na svete. Ten kto si kúpi, alebo dá vyrobiť gitaru z mahagónu, presne vie, že v žiadnom prípade nedostane priemernú gitaru. Takto tradičný materiál jednoducho nedokáže sklamať. Používa sa vo veľkej miere aj na polomasívne, čiže preglejkové gitary, ale tu sa bavíme samozrejme o masívnom mahagóne. Mahagónov je veľa. Viac ako štyridsať druhov. Ja používam Mahagón Khaya a Sapelli.

Palisander

Palisander je po mahagóne druhý najpoužívanejši materiál na stavbu gitár. Ale to len pre to, že je omnoho vzácnejší. Ak by nerozhodovala cena, určite je to práve Palisander ktorý by viedol. Je to v botanike celá čeľaď, ktorá má spoločné znaky ako tvrdá, olejnatá drevina. Často sa nazýva podľa tohto, kde sa vyskytuje napríklad Madaskarský, Indický, Guatemalský a niektoré druhy časom získali svoje názvy ako Zebráno, Cocobolo… Obzvlášť v tomto prípade naozaj platí lepšie raz vidieť, ako stokrát počuť. Preto Vám pri názve konkrétneho materiálu ponúknem aj fotku.

Javor prírodný

Iný materiál ako Javor sa na sláčikové nástroje nepoužíva. Sú možno výnimky ako elektrické, ale sám neviem, že by sa niekto pustil do výroby akustických huslí z iného materiálu. Samozrejme, že tu veľkú rolu hrá tradícia, ale ak by to nebolo vhodné drevo…
Je zaujímavé, že to nádherné vlnkovanie, ktoré môžeme vidieť je vlastne „vada dreva“ ako napríklad suk. V tomto prípade je to však žiadaná vada, ktorá aj stonásobý cenu. Nevie sa presne čím je spôsobená a biológom sa doteraz nepodarilo vypestovať vlnkovaný Javor, ale hlavne že sa taký vyskytuje a ja ho pre Vás mám.

Javor morený

Na morenie používame výhradne vodou riediteľné moridlá. Tento postup je síce technologicky omnoho náročnejší, avšak pri morení krásne vystúpi štruktúra dreva.

Exotic african ebony

Patrí medzi ťažšie materiály, avšak má vynikajúce zvukové vlastnosti. Vlastnosťami je rovnaký, ako klasický čierny eben, ale kontrast medzi svetlým a tmavým vytvára úžasné vzory. Vytvára jasný a dynamický tón.

Cocobolo

Cocobolo je jedno z najexkluzívnejších materiálov, ktoré sa v súčastnosti na výrobu gitár používa. Je mimoriadne ťažký na spracovanie, obzvlášť na lakovanie, keďže je mimoriadne mastný. Pre zaujímavosť, lak, ktorý na Cocobolo používame, je drahší ako 30 ročná Whiskey. Výsledok však stojí za to.